• BIST 100

  11156,2%0,15
 • DOLAR

  32,89% -0,11
 • EURO

  35,86% -0,60
 • GRAM ALTIN

  2545,65% -2,11
 • Ç. ALTIN

  4149,43% -1,91

Konak Öğretmenevi'ne hangi ünlü zengin çökecek?

İzmir'i sarsan depremin ardından onarım ve yenileme için kapatılan Konak Hasan Sağlam Öğretmenevi şimdi de tasarruf tedbirleri gerekçe gösterilerek projesi rafa kaldırıldı.

Gündem 6.07.2024 08:00:00 0
Konak Öğretmenevi

Konak Öğretmenevi'ne hangi ünlü zengin çökecek?

 


İzmir merkezde yer alan tek öğretmen evi, AK Parti iktidarının tasarruf tedbirleri gerekçe gösterilerek yenilemesi durduruldu. Tamamen kapatılan Hasan Sağlam Konak Öğretmenevi projesi için İzmirde ve çevre illerde görev yapan eğitimciler tepkili. Bulunduğu konum, çok sayıda zengin müteahhidin iştahını kabartırken öğretmenler tesisin bir an önce tamamlanmasını istiyor. Hürriyetçi Eğitim Sen İzmir İl Başkanı Adnan Sarısayın, Konak Hasan Sağlam Öğretmenevi’nin yeniden inşası beklenirken tasarruf gerekçesiyle kapatılma kararı alınmasıyla İzmir’in merkezinde eğitim çalışanlarına hizmet verecek öğretmenevi kalmadığını belirterek "Öğretmeninin itibarından öğretmenin evinden tasarruf etmeyin. Yapacaksanız bir tasarruf vergi borçlarını sildiğiniz holding patronlarından tasarruf edin" dedi.


İzmir'de 30 Ekim 2020 depremi sonrası ağır hasar alan Konak Hasan Sağlam Öğretmenevi yıkıldı.

Söz konusu öğretmenevinin yeniden inşa edilmesi beklenirken Milli Eğitim Bakanlığı tarafından tümüyle kapatılma kararı alındı.

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne gönderilen yazıda, “....Bakanlığımız Bütçesi'nden ödenek gönderilmesine imkân bulunmaması nedenleriyle kamu kaynaklarının israfının önüne geçilmesi, etkili, ekonomik ve verimli olarak kullanılabilmesi amacıyla İlgi (b)'de kayıtlı Makam Onayı ile kapatılması uygun görülmüştür" denildi.

Hürriyetçi Eğitim Sen İzmir İl Başkanı Adnan Sarısayın, İzmir'in merkezinde öğretmenevi kalmadığını belirterek Konak Hasan Sağlam Öğretmenevi’nin kapatılmasına tepki gösterdi.

"MERKEZDE ÖĞRETMENEVİ OLMAYAN TEK ŞEHİR İZMİR"
Sarısayın, "İzmir'in merkezinde bir tane öğretmenevi kalmadı. 50 bin öğretmenin binlerce emekli öğretmenin çalıştığı İzmir'imizde hiçbir öğretmenevi merkezde yok. En yakın öğretmenevi 70 kilometre uzaklıktaki Bayındır'da. Yani buraya bir öğretmen hastasını getirse veya tayin için geliyor olsa, güvenli bir yerde kalayım, öğretmenevinde kalayım dese maalesef kalacağı bir öğretmenevi İzmir'de yok. Büyük şehirler için merkezde öğretmenevi olmayan tek şehir İzmir. Türkiye'nin üçüncü büyük şehrinin maalesef merkezinde bir öğretmenevi yok" dedi.

"ÖĞRETMENEVİNE GÖZ DİKİLMESİN"
Konak Hasan Sağlam Öğretmenevi'nin yeniden yapılması beklenirken kapatıldığını ifade eden Sarısayın, "1989 yılından 2021 yılına kadar İzmir'in kalbinde, merkezinde en kıymetli yerinde Konak Hasan Sağlam Öğretmenevi, 2021 yılına kadar, 32 yıl öğretmenlerimize ve hizmet alanlara hizmet sundu. 2021 yılında deprem güçlendirmesi gerekçesiyle yenilenecek denilerek 32 yıllık öğretmenevi maalesef yıkıldı. Yıkılırken il milli eğitim müdürümüz, 'Türkiye'nin en prestijli öğretmenevini yapacağız. 5 yıldızlı otel konforunda hizmet sunacağız öğretmenlerimize' diyerek yıktıkları bu öğretmenevi maalesef 25 Haziran tarihli bakanlığın aldığı kararla kapatılma kararı alındı. Yani öğretmenevinin projesi hazırdı, Dünya Bankası'ndan kredisi alınmıştı. Herhangi bir maddi sorunu yokken öğretmenevi tasarruf tedbirleri, gerekçe gösterilerek maalesef kapatılma kararı çıkarılmış. Biz öğretmenler olarak kapatılma kararını kabul etmiyoruz. Öğretmenevimize sahip çıkmak istiyoruz. Tasarruf öğretmenin evinden başlamaz. Eğer tasarruf edecekseniz başka israf yollarını kesin diyoruz. En azından vergi cezaları silinen holdinglerden başlasın tasarruf. Öğretmenevine göz dikilmesin" diye konuştu.

"BU KARARIN YENİDEN GÖZDEN GEÇİRİLMESİNİ İSTİYORUZ"
Öğretmenlerin İzmir'in merkezinde öğretmenevinden mahrum kaldığını dile getiren Sarısayın, şöyle konuştu:

"Öğretmenin günlük stres, koşuşturma içerisinde soluklanabileceği bir hizmet alanıydı burası. Maalesef şu anda stresini atabileceği, oyun oynayabileceği, dinlenebileceği, çayını, kahvesini içebileceği arkadaşlarıyla buluşabileceği, toplantılar yapacağı, oğlunun kızının nişanını, düğününü yapabileceği düğün salonları vardı. Onlardan mahrum kaldı. Toplantı salonlarından mahrum kaldı. Sadece burası değil, Karşıyaka Öğretmenevi vardı, orası da yıkıldı. Bayraklı'da Bornova Öğretmenevi vardı, orası da yıkıldı.

Şu anda İzmir'de bir tane merkezde öğretmenevi yok. En yakın öğretmen evi 70 kilometre ilerideki Bayındır'dalar. Bu kabul edilemez. Buraya gelen insanlar güvenli kalabilecekleri bir yer arıyor. Burası da öğretmen için güvenli kalınabilecek bir alandı. Bu alandan mahrum bırakıldılar. Biz bu kararın yeniden gözden geçirilmesini istiyoruz. Bildiğimiz kadarıyla bu kıymetli arsa Eczacıbaşı ailesinin bir bağışı olarak biliyoruz. Çünkü yandaki Kestelli Şerife Eczacıbaşı Ortaokulu, Eczacıbaşı ailesinin bağışladığı burası da Eczacıbaşı ailesinin bağışladığı bir arsa olarak biliyoruz. Eczacıbaşı ailesinin de bu malına sahip çıkmasını bekliyoruz. Eğitim amaçlı olarak bunu bağışladıklarını biliyoruz. Bu bağışlarına sahip çıkmalarını, takip etmelerini diliyoruz."

"ÖĞRETMENİN İTİBARINDAN ÖĞRETMENİN EVİNDEN TASARRUF ETMEYİN"
"Öğretmene yapılan hizmet israf olarak görülüyor" diyen Sarısayın, sözlerinin devamında ise şunları kaydetti:

"Geçenlerde bakanımızın da talihsiz bir açıklaması olmuştu. 'Öğretmenler, dünyanın hiçbir tarafında bu kadar çok öğretmen devlet tarafından fonlanmıyor' demişti. Öğretmenleri fonlanan insan, olarak görüyor. Halbuki öğretmen Türkiye'nin geleceğidir. Öğretmenin itibarından, geleceğinden tasarruf edersek Türkiye'nin geleceğinden tasarruf ederiz. Öğretmeninin itibarından öğretmenin evinden tasarruf etmeyin. Yapacaksanız bir tasarruf vergi borçlarını sildiğiniz holding patronlarından tasarruf edin.

"BİRİLERİNE RANT KAPISI MI AÇILMAYA ÇALIŞILIYOR?"
"Endişemiz; acaba birilerine rant kapısı mı açılmaya çalışılıyor. Çünkü şöyle baktığımız zaman İzmir'in merkezinde, kalbinde en değerli arsa olarak görülüyor burası. Manzarasıyla, bulunduğu konum itibarıyla İzmir'in göbeğinde, merkezinde, kalbinde olması itibarıyla acaba bu kıymetli arsa birilerine rant kapısı olarak mı açılacak diye endişeleniyoruz.

Buranın akıbetini merak ediyoruz. Buranın eğitim amacı dışında kullanılmasını, satılmasını istemiyoruz. Biz öğretmenler olarak soluklanacağımız, stres atacağımız bir öğretmenevi istiyoruz. Buraya gelip burada buluşmak istiyoruz. Arkadaşlarımızla burası bizim evimiz olsun istiyoruz. Ayrıca bunun da piyasa şartlarının altında öğretmenin, tüm eğitim çalışanlarının yararlanabileceği öncelikli olarak bir yer olmasını istiyoruz."

 


Marmara Denizi'nde deprem | 4.4 ile sarsıldı

İngiltere Leeds şehrinde yabancılar arasında kavga büyüyor

Dünya diken üstünde | Ulaşım ve bankacılık durdu

AKOM’dan tehlikeli sıcaklık uyarısı

Despina Vandi'den Türk düşmanlığıyla müşteri arıyor

Sinan Ateş cinayetinde örgütlü suikast görmezden gelindi

Turkish Tastes’e Amerikalı şeflerden büyük ödül

Epilepsi Nedir, Nasıl Ortaya Çıkar?

5 adımda üniversite tercih süreci

Bodrum Otelciler Derneği'nden 'konkordato' açıklaması

Konut satışlarında umut Eylül ayına kaldı

AKOM'dan Afrika sıcakları uyarısı

Çin’in Yeni Gözdesi Antalya

Sınai haklarda “turizmin” gücü

Dünya Sağlık Örgütü, Covid-19’un FLİRT varyantı için uyardı

Saklı Cennette Gastronomi Şöleni

Varank'a, Çeşme Belediye Başkanı'ndan anlamlı cevap

Her baş dönmesi vertigo değil

Gençlerde Kanser Görülme Sıklığı Artıyor

Suçluların yeni gözdesi yüz tanıma teknolojisi

Adil Maviş'e yönelik sahte psikolog iddası mahkemeden döndü

Coşkun Aral'ın Son Belgeseli ile Türkiye'nin Doğusunda yolculuğa çıkın

Vestel, Hintli Krishna Grubu ile mutabakat anlaşması imzaladı

Despina Vandi'nin küstahlığına tepki yağıyor

Ünlülerin Kaz Dağları çıkarması

Pınar Kaya'nın ölümü | Yoğun bakımda can verdi

Kuru ekmek toplayan adama sopayla saldırdı

Kastamonu Entegre, İtalya’da Yeni Üretim Hattı Açtı

Üniversite adaylarının rehber programı Hayat Tercihtir başlıyor!

Yazın en serinletici smoothie’lerini hazırlayın

Yükleniyor

LİG TABLOSU

Takım O G M B Av P
1.Galatasaray 38 33 2 3 66 102
2.Fenerbahçe 38 31 1 6 68 99
3.Trabzonspor 38 21 13 4 19 67
4.İstanbul Başakşehir 38 18 13 7 14 61
5.Kasımpaşa 38 16 14 8 -3 56
6.Beşiktaş 38 16 14 8 5 56
7.Sivasspor 38 14 12 12 -7 54
8.Alanyaspor 38 12 10 16 3 52
9.Rizespor 38 14 16 8 -10 50
10.Antalyaspor 38 12 13 13 -5 49
11.Gazişehir Gaziantep 38 12 18 8 -7 44
12.Adana Demirspor 38 10 14 14 -7 44
13.Samsunspor 38 11 17 10 -10 43
14.Kayserispor 38 11 15 12 -13 42
15.Hatayspor 38 9 15 14 -7 41
16.Konyaspor 38 9 15 14 -13 41
17.Ankaragücü 38 8 14 16 -6 40
18.Fatih Karagümrük 38 10 18 10 -3 40
19.Pendikspor 38 9 19 10 -31 37
20.İstanbulspor 38 4 27 7 -53 16

YAZARLAR